Визначна мистецька подія — Гала-концерт переможців ХХІІІ Міжнародного конкурсу-фестивалю дитячого та юнацького виконавського мистецтва «Акорди Хортиці» — відбулася 15 травня у Філармонії за участю академічного симфонічного оркестру під орудою диригента, лауреата міжнародних конкурсів Дмитра Мітніка. Звучала музика, яка дарує надію, об’єднує покоління й доводить: українська культура має сильне, талановите майбутнє. Гала-концерт переможців став справжнім святом молодих талантів, щирих емоцій та великої музики.
З привітальним словом до переможців звернулися засновники фестивалю, представники влади та члени журі. Заступниця голови Запорізької обласної державної адміністрації Людмила Бухаріна привітала учасників конкурсу – фестивалю, вручила спеціальний приз від голови облдержадміністрації Івана Федорова. Виконуюча обов’язки міського голови м. Запоріжжя Регіна Харченко привітала лауреатів та вручила спеціальний приз від Запорізької міської ради. Керівник Запорізької обласної філармонії, заслужений працівник культури України Ірина Конарева привітала присутніх та вручила подарункові сертифікати від Запорізької обласної філармонії. З визначною подією також вітали директор конкурсу – фестивалю, заслужений працівник культури України Віра Мартиненко та диригент академічного симфонічного оркестру Дмитро Мітнік.
Присутні подякували Збройним Силам України за захист і можливість проведення конкурсу у прифронтовому Запоріжжі, побажали молодим музикантам натхнення і подальших творчих злетів та висловили надію, що наступний конкурс відбудеться вже під мирним небом.
Після закінчення офіційної частини – концерт за участю академічного симфонічного оркестру під орудою лауреата міжнародних конкурсів Дмитра Мітніка. Уже перші акорди увертюри до опери «Кармен» Ж. Бізе задали настрій вечора – урочистий, енергійний і натхненний.
Однією з найпоетичніших сторінок програми стало «Місячне сяйво» Клода Дебюссі у виконанні лауреата І ступеня Родіона Кісенка. Яскравий контраст подарував дует Ізольди та Богдана Авраменко. «Безперервний рух» В. Птушкіна прозвучав темпераментно, технічно й азартно. Справжнім відкриттям вечора став виступ лауреата І ступеня Микити Новікова. Концертино К. М. фон Вебера у його виконанні продемонструвало, наскільки виразно й шляхетно може звучати кларнет у руках талановитого музиканта. Урочистий бароковий настрій концерту подарував Ігор Марченко. Соната А. Вівальді прозвучала свіжо, глибоко та позачасово. Тепло зал зустрів і Марію Пилипенко. У концерті В. Моцарта юна піаністка продемонструвала музичну зрілість, легкість і ту природну свободу, яка завжди підкорює слухача. Сильне емоційне враження залишив виступ Віри Циплухіної.
Окрасою вечора став виступ спеціального гостя – оперного та камерного співака, соліста Дніпровського органного залу Дмитра Запорожана. Арії Генделя та Перголезі у його виконанні прозвучали витончено, благородно та надзвичайно емоційно. Голос співака наповнив залу особливою атмосферою високого академічного мистецтва.
Кульмінацією концерту став виступ володаря Гран-прі конкурсу Данііла Скрицького. Концерт Й. Гайдна для гобоя молодий музикант виконав із блискучою технікою, артистизмом та справжньою сценічною впевненістю. Його виступ став яскравим підтвердженням того, що українська виконавська школа має потужне майбутнє. Не менш захопливою була поява на сцені ще одного володаря Гран-прі – дев’ятирічного піаніста Олександра Костишина зі Львова.
Слухачі були в захопленні від концертної програми і нагородили юних і знаних музикантів бурхливими оплесками.
Вітаємо лауреатів конкурсу «Акорди Хортиці» з успішним дебютом та бажаємо невичерпної наснаги, натхнення і творчого зростання.
Хай краса музики надихає всіх нас на довгоочікувану Перемогу!
12 травня у прес-центрі «Журналіст» відбулася прес-конференція, з нагоди завершення 86-го концертного та 69-го симфонічного сезонів Запорізької обласної філармонії. Основними темами зустрічі стали культурна місія філармонії в умовах війни, творчі досягнення колективу, нові мистецькі формати та перспективи розвитку.
Як зазначила керівниця філармонії, заслужена працівниця культури України Ірина Конарева, одним із головних досягнень сезону стало збереження творчого потенціалу колективу в надзвичайно складних умовах воєнного часу. Ірина Едуардівна висловила вдячність голові Запорізької обласної військової адміністрації Івану Федорову та директорці Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької ОДА Альоні Власовій за підтримку діяльності закладу.
Серед ключових напрямів роботи філармонії — залучення нової аудиторії, формування позитивного іміджу культури Запоріжжя та створення безпечних умов для творчої праці.
На теперішній час у філармонії працюють 237 співробітників, з яких 15 мають статус внутрішньо переміщених осіб, 11 захищають країну в лавах ЗСУ.
Колектив філармонії продовжує активну волонтерську діяльність. Для українських військових було передано 21 павербанк, ліки, засоби гігієни та продукти харчування. Колектив постійно бере участь у церемоніях прощання із загиблими героями в межах проєкту «Герої на щиті», а також долучається до реабілітаційної ініціативи «Терапія мистецтвом» для ветеранів.
Активну концертну діяльність продовжують провідні творчі колективи: академічний симфонічний оркестр, академічний козацький ансамбль пісні і танцю «Запорожці», джаз-бенд «Music men» та солісти філармонії. Цього сезону також створено новий музичний колектив — Chamber Pop Orchestra «VENEZIANO».
Майже 200 мистецьких подій та десятки прем’єр
Упродовж сезону філармонія провела майже 200 культурно-мистецьких заходів. Близько 10% із них відбулися на благодійній основі — для військових, малозабезпечених громадян та інших категорій, які потребують підтримки.
Загалом концерти та мистецькі програми відвідали майже 53 тисячі глядачів, серед яких понад 6 тисяч — на благодійних засадах.
Особливою гордістю сезону стали 56 прем’єрних проєктів. Серед найяскравіших:
В рамках мистецького проєкту «Дві філармонії – одна країна» проведено концертні програми за участю відомих диригентів та виконавців з Києва, Дніпра, Одеси, Тернополя, Харкова та інших міст України, що дало змогу збагатити концертні програми новими творчими акцентами.
Перемоги, конкурси та творчі здобутки
Про високий рівень професіоналізму артистів філармонії свідчать перемоги у всеукраїнських і міжнародних конкурсах.
Чотири роки поспіль творчий колектив філармонії перемагає у Всеукраїнському конкурсі «Код Нації». Цьогоріч асистентка режисера Марина Євченко здобула перше місце у новій номінації «Мармизка» Національного фестивалю «Код нації» до Дня рідної мови. Вона створила персонажа Кодріка — офіційний символ фестивалю, який уособлює його ідеї та цінності.
Соліст-піаніст Артур Остапчук став лауреатом ІХ Міжнародного фестивалю «Династія» (Київ, 2025) та учасником Міжнародного фортепіанного форуму «Бещади без кордонів» (Польща, 2026), диригент академічного симфонічного оркестру Олександр Горлов переміг у Першому всеукраїнському конкурсі диригентів імені Анатолія Калабухіна в номінації «Оперно-симфонічне диригування», артист академічного симфонічного оркестру Костянтин Івасенко здобув перемогу у Всеукраїнському конкурсі скрипалів (Одеса, 2026).
Вперше взяли участь у Міжнародному театральному фестивалі «Мельпомена Таврії» та у Всеукраїнському відкритому он-лайн фестивалі українського народного танцю з нагоди 100-річчя від Дня народження видатного хореографа, народного артиста України Анатолія Кривохижі.
Попереду — масштабний гала-концерт лауреатів ХХІІІ Міжнародного конкурсу-фестивалю «Акорди Хортиці» за участю академічного симфонічного оркестру, лауреата міжнародних конкурсів, контратенора Дмитра Запорожана (Харків). За диригентським пультом — лауреат міжнародних конкурсів Дмитро Мітнік.
Симфонічний сезон: прем’єри та співпраця з маестро
Диригент академічного симфонічного оркестру Олександр Горлов пригадав найяскравіші події сезону, зокрема урочисте відкриття симфонічного сезону за участю заслуженого артиста України Василя Коваля (Одеса) та віртуоза цимбального мистецтва Ігоря Брухаля (Тернопіль).
Особливе місце посіла співпраця із заслуженим артистом України Віктором Плоскіною (Київ) та солістами Дніпровського академічного театру опери та балету «Дніпро-Опера» — Теймуразом Парулавою та Андрієм Ломаковичем.
Також відбулася концертна програма, присвячена творчості композиторки Наталії Боєвої. Уже в червні оркестр представить концерт до її 75-річного ювілею.
Справжньою окрасою сезону стали програми, присвячені творчості Вольфганга Амадея Моцарта, за участю піаністки Олени Бекетової та традиційні святкові концерти під орудою Дмитра Мітніка.
У концертній програмі Закриття 69-го симфонічного сезону прозвучить світова прем’єра твору «Хортиця» українського композитора Всеволода Сіренка, написаного спеціально для академічного симфонічного оркестру філармонії.
«Запорожці»: нові постановки та молоде покоління
Художній керівник і головний хормейстер ансамблю «Запорожці», заслужений артист України Сергій Черногор розповів про активну творчу діяльність, просвітницьку роботу у навчальних закладах Запоріжжя та співпрацю з Всеукраїнською федерацією «Спас» і студією народного танцю «Дружба».
Цього сезону ансамбль поповнився молодими артистами, а частина учасників балету нині перебуває на фронті.
Разом із режисером Андрієм Романовим колектив підготував нові прем’єри — фольк-мюзикл «Українські вечорниці» та програму до Дня вишиванки «Візерунки єдності», яка відбудеться 21 травня.
У планах — відновлення популярних постановок «Покровський ярмарок» і дитячої програми «Як козаки силу шукали».
Нові формати та мистецькі експерименти
Артист розмовного жанру Юлій Гаврилов нагадав, що 86-й сезон відкрився традиційним Гранд-концертом, який щороку збирає повну залу.
Серед знакових подій — перший сольний концерт юного піаніста Артура Остапчука, прем’єри програм «Французька музика», «Велична опера», «Pop Classic», «Мелодії при свічках» та «Вечір камерної музики».
Вперше глядачам представили програму «Мелодії натхнення», присвячену українським мисткиням — Лесі Українці, Ліні Костенко, Наталії Боєвій та Ганні Хазовій.
Серед запрошених гостей сезону — органіст Євген Жаку (Київ) та піаніст Гліб Адлуцький (Дніпро).
Особливий резонанс мала стендап-вистава «Боятися немає сенсу» діючого військового та актора Андрія Іванюка (Київ) — щира розмова про війну та силу духу.
Новим творчим експериментом став проєкт «Мистецькі посиденьки», першою героїнею якого стала солістка Юлія Якса. Формат отримав позитивні відгуки глядачів і матиме продовження.
Попереду — новий сезон
Філармонія вже анонсує найближчі події: 16 травня відбудеться концерт «Два кольори. Олександр Білаш», а 22 травня — програма «New Voice», у якій естрадні хіти зазвучать у супроводі бандур та акустичних інструментів.
Попри всі виклики сьогодення, запоріжці продовжують активно відвідувати концерти живої музики. За цим стоїть щоденна праця великого творчого колективу. Як наголошує керівниця філармонії Ірина Конарева, навіть у найскладніші часи мистецтво продовжує надихати, підтримувати й об’єднувати людей.
У зв’язку з постійними обстрілами міста Запоріжжя та Запорізької області й важливістю фіксації свідчень містян, платформа Svidok.org запустила збір спогадів, свідчень та рефлексій жителів міста про ці чотири роки повномасштабної війни.
Мета — зберегти історії у єдиний історичний архів платформи, робити розголос за кордоном, а також посприяти правоохоронцям у покаранні винних, шляхом передачі свідчень, що мають кваліфікацію воєнних злочинів. Наразі на платформі міститься майже 200 нотаток з міста Запоріжжя та Запорізької області.
Важливо, щоб якнайбільше українців дізналися про платформу Svidok і долучалися до документування цієї війни.
Фіксування російських воєнних злочинів є необхідною дією на шляху до справедливого правосуддя.
Сім’я – найдорожче, що є в житті, і найбільше щастя, яке людина може створити сама. Українці завжди шанували свій рід – від батька до сина передаючи духовні цінності, розуміння єдності поколінь та культуру взаємовідносин.
Особливу міць родинних зв’язків кожен відчуває на собі у нелегкий воєнний час, адже сім’я – це оберіг, моральна опора, надійний тил та безмежна любов. Підтримка найрідніших надає сили впоратися з труднощами, допомагає пережити важкі ситуації та надихає на боротьбу з ворогом.
Бажаємо кожній українській сім’ї єднання, добробуту, продовження роду та довгоочікуваної Перемоги.
Бережіть одне одного, живіть в гармонії та головне – під мирним небом України!
За дорученням колективу,
з повагою
в.о. генерального директора,
заслужений працівник
культури України Ірина КОНАРЕВА