Творчі колективи та солісти Запорізької обласної філармонії вірять у те, що перемога буде скоро

11 січня 2023 Запорізькій обласній філармонії виповнюється 84 роки, вона — ровесниця Запорізької області. Останній рік зі зрозумілих причин був одним з найскладніших в історії філармонії, але колектив з честю справився з викликами в умовах воєнногго стану.

Коли у приміщенні філармонії не можна було проводити мистецькі заходи, артисти виступали перед військовими та вимушеними переселенцями на пристосованих сценічних площадках.

А у вільний від репетицій та концертів час працювали волонтерами, шили прапори та нашоломники, смажили смачнющі пиріжки.

Активно працювала на перемогу і решта членів колективу, включаючи керівний склад та технічних працівників.

Про рік, який вже став історією, і про плани на 2023 рік ми розмовляємо з в. о. генерального директора Запорізької обласної філармонії, заслуженим працівником культури України Іриною Конаревою.

Ірино Едуардівно, з яким настроєм колектив зустрічає черговий день народження філармонії?

- Настрій оптимістичний, тому що ми йдемо до перемоги, ми в цьому впевнені. Віримо в ЗСУ та готуємося до нашого найголовнішого свята та найголовнішого концерту.

До дня народження філармонії творчі колективи та солісти підходять у добрій творчій формі. На 2023 рік великі плани у академічного симфонічного оркестру та академічного козацького ансамблю пісні і танцю “Запорожці”, які є музичними візитівками Запорізького краю.

Плануємо гастрольні поїздки як у міста України, так і за кордон.

У минулому році у нас були заплановані концерти у країнах Балтії, але через складну обстановку у Запоріжжі на початку жовтня, коли місто щодня було під ракетними обстрілами, поїздку довелося відкласти. Але ми не відмовилися від цієї їдеї.

Потихеньку будемо повертати у філармонійні зали глядачів. Це дуже необхідно саме зараз — створювати гарний настрій і підтримувати позитивні емоції. Нас тішить, що глядачі не забувають дорогу до філармонії, приходять родинами на наші концерти.

2022 рік для вашого колективу був насиченим не тільки мистецькими заходами та подіями, а й активною благодійницькою діяльністю.

- Так. Із перших днів війни колектив філармонії долучився до боротьби із російськими загарбниками на мистецькому фронті, адже основна зброя артиста – це музика, слово, пісня. Ми підтримували ЗСУ, тероборону усіма можливими формами, в тому числі і благодійною діяльністю.

Ми заснували проєкт “Філармонійна оборона в дії”, який мав кілька напрямків. Проведено майже 150 культурно – мистецьких заходів за участю творчих колективів та солістів філармонії, з них 55 - благодійних виїзних культурно-мистецьких заходів, 18 - для дитячої аудиторії.

На концертах побували майже 22,6 тис. глядачів, серед яких воїни Збройних Сил України, Нацгвардії України, переселенці із Донецької, Луганської та Запорізької областей - з Маріуполя, Мангуша, Лисичанська, Северодонецька, Бахмута, Мелітополя, Василівки, Гуляйполя, Поліг, Оріхова та інших «гарячих» точок України.

2 квітня та 18 червня знаковими подіями для міста стали патріотичні концерти просто неба «Разом до Перемоги!» у Запорізькому військовому шпиталі.

Колектив філармонії висловив щиру вдячність захисникам Вітчизни, воїнам ЗСУ та територіальної оборони, лікарям, пожежникам, волонтерам та всім, хто зараз рятує життя українців.

До речі, у ЗСУ проходять службу двоє співробітників обласної філармонії – режисер Андрій Романов та соліст Богдан Хижняк. Зараз готується до вступу в лави ЗСУ артист ансамблю “Запорожці” Дмитро Тищенко.

У складний для всієї України час провідні митці об’єдналися заради миру. Адміністрація та артисти філармонії взяли участь у двох всеукраїнських мистецьких акціях: 23 березня – у акції «Вільне небо/ Free Sky» на підтримку закриття повітряного простору над Україною та 19 травня - у онлайн-марафоні, присвяченому Всесвітньому дню вишиванки під загальним хештегом #КодНації/.

Подією року стало виконання академічним симфонічним оркестром та академічним козацьким ансамблем пісні і танцю «Запорожці» пісні «Ой, у лузі червона калина».

За оцінкою відомих музикознавців, наше виконання пісні січових стрільців найбільш вірне. Симфонічний оркестр підготував інструментальну версію і твір зазвучав дуже потужно!

11 червня на концертному майданчику спортивно-готельного комплексу «Sunrise Park» у ЦПКВ «Дубовий гай» кращі колективи та солісти філармонії презентували музичну програму «Ми – з Запоріжжя, ми – з України!».

Працівники філармонії, наскільки я знаю, виступали і поза межами Запоріжжя...

- Відомі артисти філармонії стали учасниками мистецьких заходів солідарності з Україною за кордоном «Музика заради миру»: головний диригент академічного симфонічного оркестру Запорізької обласної філармонії, народний артист України В’ячеслав Редя виступив з симфонічним оркестром Національної філармонії республіки Молдова.

Солістка Тетяна Лаврик виступила у Державній музичній академії республіки Польща та у місті Гданськ, артистка академічного симфонічного оркестру Олена Кочерга виступила у костелі Італії, взяла участь у майстер класі італійських музикантів у м. Сант-Ельпідіо-а-Маре та стала лауреатом «Festival internazionale di arte vivente» у Італії.

Артистка академічного симфонічного оркестру Галина Мамчур разом із сімейною династією скрипалів зіграли благодійний концерт на підтримку ЗСУ у Івано-Франківську, а майстер художнього слова Ганна Миронова дарувала поетичне мистецтво козацького краю відвідувачам Хмельницької міської бібліотеки в рамках благодійної акції «Живе слово».

Адже зараз головне покликання артиста - підтримувати своїх співгромадян мистецькими шедеврами, які додають сил, енергії, віри та надії на Перемогу.

-Неймовірно, але у такий складний час у філармонії навіть з’явилися нові колективи, які вже сподобалися публіці.

- Незважаючи на складні обставини та війну, у обласній філармонії вирує творче життя. Були створені нові мистецькі формування: джаз-квартет під керуванням Юрія Крюкова, молодіжний бенд артистів академічного симфонічного оркестру (керівник – лауреат міжнародних конкурсів Надія Другова), біг-бенд (керівник — лауреат міжнародних конкурсів Дмитро Мітнік), камерний оркестр під орудою Олександра Горлова, квінтет “Sonore” (керівник - заслужений артист України Сергій Худяков) та великий духовий оркестр під керуванням Дмитра Мітніка.

-До червня у приміщенні облфілармонії концерти не проводилися. Але ви підготували укриття і вам дозволили проводити мистецькі заходи, чи не так?

- Дійсно, за погодженням із Запорізькою обласною військовою адміністрацією, з департаментом культури та інформаційної політики ОДА з червня відновлено концертну діяльність на сценах великої та камерної зали філармонії, з дотриманням необхідних вимог безпеки в умовах воєнного стану.

Для безпеки глядачів та працівників підготовлені для використання підвальні приміщення закладу як укриття, які забезпечено освітленням, первинними засобами пожежогасіння, медичними аптечками, питною та технічною водою, меблями, засобами особистої гігієни, тощо.

У червні Запорізька обласна філармонія закрила 82 концертний та 65 ювілейний симфонічний сезон. У вересні філармонія відкрила 83 концертний та 66 симфонічний сезони. З успіхом проведено новорічно-різдвяні заходи для всіх вікових категорій глядачів.

- Чи чекають глядачів у 2023 році музичні прем’єри?

- Звичайно. Репертуарна палітра колективів та солістів філармонії постійно оновлюється. У новому сезоні підготовлені понад 20 прем’єрних концертних програм, із них 8 програм для дітей. Для роботи на виїзних локаціях адаптовано 12 музичних проєктів.

На концертах у філармонії часто можна побачити військових та переселенців.

- На мистецькі заходи у філармонію на безоплатній основі запрошуються пільгові категорії населення, у тому числі військовослужбовці, внутрішньо переміщені особи, які знаходяться під опікою благодійних фондів «Карітас Запоріжжя», «Саме тут», «Я-Маріуполь» міста Запоріжжя та Центру допомоги «Інвестохіллс» та інших.

Ірино Едуардівно, не можна не згадати про потужну волонтерську діяльність працівників філармонії у 2022 році.

- Наш колектив займає активну позицію не лише на культурному фронті, а й допомагає захисникам країни, підтримує їх бойовий дух.

У період воєнного стану працівниками закладу виготовлено: понад 100 тис. пиріжків, які були передані захисникам країни, 750 державних прапорів України, 500 штук опізнавальних жовтоблакитних пов’язок на руку для тероборони, 265 маскувальних шапок «кікімор» для військових, 500 патріотичних бантиків, 1700 літрів узвару.

Для підтримки боєздатності захисників закладом передано до військових частин Збройних Сил України 2 автотранспортних засоби: автобус ЛАЗ та мікроавтобус ГАЗ, який наразі допомагає бійцям боронити країну у Авдіївці.

Наш колектив оперативно зібрав та передав для воїнів ЗСУ, захисників територіальної оборони Запоріжжя та внутрішньо переміщених осіб, які були евакуйовані із зони бойових дій у Запоріжжя, продуктові набори, ліки, дитячі речі, теплий одяг, білизну, подушки, ковдри та інші речі першої необхідності, працювали у волонтерських центрах та доставляли необхідні речі на блокпости власним автотранспортом.

Волонтерська діяльність у філармонії здійснювалася виключно за рахунок особистих коштів працівників, добровільних внесків та підтримки партнерів.

Працівники філармонії постійно здійснюють перерахунки власних коштів на підтримку ЗСУ, на рахунки волонтерських організацій та благодійних фондів.

Хочу підкреслити, що 2022 рік став для нашого колективу роком консолідації зусиль творчого складу та технічних працівників. Впевнена, що завдяки підтримці Запорізької обласної військової адміністрації, Запорізької обласної ради, департаменту культури та інформаційної політики ОДА колектив філармонії так же злагоджено працюватиме і у цьому році. Тільки разом — до Перемоги!

Фото: Запорізька обласна філармонія

Посилання на сайт http://zprz.city/news/view/zaporizki-artisti-gotuyutsya-do-najgolovnishogo-kontsertu