Понеділок
21
липня

Рідне, класичне ПІСНІ ПРО ДАЛЕКУ БАТЬКІВЩИНУ

Запорізька обласна філармонія представила на острові Хортиці, в історико-культурному комплексі «Запорозька Січ», ландшафтне театралізоване дійство за мотивами опери Семена Гулака-Артемовського "Запорожець за Дунаєм". 

Постановку саме на заповідному острові присвятили Дню Конституції України, і вистава якнайкраще пасувала до злету патріотичного настрою запоріжців – глядачі підспівували під час виконання популярних народних пісень, жваво реагували на прославлення Батьківщини, у фіналі ж вітали артистів стоячи.

Проект створили та втілили Запорізька обласна філармонія та Національний  заповідник «Хортиця».

Хоча у комплексі вже демонструвалися вистави театру ім. В. Магара, втілити оперу (хоча б у концертному варіанті) запорізькі митці спробували вперше.

 Пролунала неймовірно класична увертюра у виконанні академічного симфонічного оркестру, яка неймовірним чином передала атмосферу саме плину Дунаю й туги за Дніпром. От хто може розкрити таємницю, як композиторам так вдається розташувати сім нот, що ніколи не переплутаєш, де річка, а де море? Навіть відчуваєш, яка саме річка несе свої води. Неймовірними звуковими фарбами С. Гулак-Артемовський малює Дунай, Р. Вагнер – Рейн («Золото Рейна»), Я. Сібеліус – холодні хвилі Балтійського моря… Якщо ви знаєте, яким чарівним чином вони це роблять, повідомте.

Далі картинки з опери та ілюстрації з музичних номерів та народних пісень перед очима глядачів малювали козацький ансамбль пісні і танцю «Запорожці», оркестр, провідні артисти Запорізької обласної  філармонії (Юлія Якса – 0дарка, Микола Квєтков - Андрій),  та солісти Дніпропетровського академічного театру опери та балету (Маріанна Рябошлик – Оксана, Юрій Суббот – Карась). Також сміливо до постановки ввели образ Писаря – Сергій Собержанський та бандуристки Божени (Ольга Беженарь), для зв’язки сцен, так би мовити. Звичайно, оживили дійство козаки на конях (отаман Юрій Копишинський) та власне природа – вітер, птахи (особливу цікавість до шоу виявили галки, які дивилися виставу з хреста церкви, ще й щось коментували).

 У фіналі вистави козаки вирішують повернутися на далеку, але рідну Україну, співаючи про любов до Батьківщини. Національний характер українців, глибока патріотична ідея стали запорукою того, що після прем’єри вистави  на сцені Маріїнського театру в Петербурзі 1863 року перша опера с україномовним лібрето стала класикою.

Про історію написання та постановок опери може дізнатися зараз кожен, можна послухати оперу і у виконанні провідних солістів – завдяки Інтернету.

Та зробити висновок, що як У 1775 році за наказом імператриці Катерини ІІ було знищено Запорозьку Січ, так і зараз думка про знищення українства, на жаль, не полишає голови північних сусідів. Опера "Запорожець за Дунаєм" полюбилася глядачам, проте незабаром після прем’єри її через цензуру було знято з репертуару.

А потім – зважте - «Запорожець за Дунаєм» у 1884 році поставили українська трупа Ростова-на-Дону. Цікаво, зараз у цьому місті існує «українська трупа»? Пошуки в Інтернеті серед 16 театрів цього міста не дали змоги виявити українського.

А у Запоріжжі відроджують класичні традиції, і спроба зробити оперу достойна всілякої підтримки. Та й перша спроба вдалася, і є надія на подальший розвиток оперного мистецтва у нашому місті.

Олена МУХА

Газета «Запорозька Січ»