П'ятниця
04
липня

Музичний благовіст над Хортицею

На Хортиці класичну оперу прикрасили елементи сучасних видовищ: зокрема, реконструкції козацьких боїв

        Чи може бути "переаншлаг" просто неба - на майдані, де всім, здавалося б, досить місця? І все ж ландшафтне театралізоване дійство "Запорожець за Дунаєм" зібрало на Хортиці більше глядачів, ніж розраховували організатори. На лавах всі не вмістилися: декому довелося влаштуватись, як-то кажуть, по-похідному. Та що ті дрібні незручності, коли звучить чудова музика, а перед очима постають мальовничі картини! Запорізьку публіку не налякав навіть дощ, який періщив кілька днів поспіль і зовсім змучив артистів на репетиціях.

 Усіх винагородив вечір перед Днем Конституції, на який призначили святкову виставу. Погода, ніби на замовлення, розгулялася. Майже 750 глядачів зібралися уперше побачити унікальне дійство - оперу просто неба. На імпровізований "сценічний майданчик" історико-культурного комплексу "Запорозька Січ" вийшло аж 150 артистів.

"Двигуном" цього спільного з Національним заповідником "Хортиця" проекту стала обласна філармонія (директор Ірина Конарєва). У дійстві взяли участь її кращі сили: академічний симфонічний оркестр під орудою народного артиста України В'ячеслава Реді, ансамбль козацької пісні і танцю "Запорожці" (художній керівник - заслужений діяч мистецтв України Лілія Гринь), ансамбль бандуристів (керівник - Ольга Беженарь). Солісти філармонії Юлія Якса і Микола Квєтков виконали партії Одарки й Андрія. Сергій Собержанський виступив у ролі Писаря-оповідача...

Та рамками філармонії організатори не обмежилися. Щоб створити дійсно масштабне видовище, запросили й інших запорізьких митців. Скакали на конях і реконструювали бої січові козаки на чолі з отаманом Юрієм Копішинським. Свої фарби додали артисти Запорізького муніципального театру танцю, етно-фольк дует "Жайворонки", вихованці дитячо-юнацької спортивної школи "Спас", студенти театрального відділення ЗНУ, члени волонтерської групи Angels і навіть... дзвонар, який видзвонив над Хортицею святковий благовіст. До того ж, із Дніпропетровського театру опери і балету приїхали сопрано Маріанна Рябошлик (Оксана) і бас Юрій Суббот (Карась).

ВзагалІ-то прем'єра театралізованого дійства за оперою Семена Гулака-Артемовського "Запорожець за Дунаєм" на сцені Концертного залу імені М.Глінки відбулася ще взимку. Його ідея народилась у художнього керівника ансамблю "Запорожці" Лілії Гринь. Постановку тоді й тепер здійснив заслужений діяч мистецтв України Анатолій Галімон. Але, хоча ландшафтні вистави у Запоріжжі не дивина (згадаємо хоча б "Тараса Бульбу" обласного театру імені В.Магара), опера просто неба звучить у нас уперше. Сюжет "Запорожця за Дунаєм" скоротили, прибравши комедійні епізоди в гостях у турецького султана. Зате доповнили дійство новими номерами. Як-от із бандуристкою Боженою (у цій ролі виступила Ольга Беженарь). "Розрадь душу срібними струнами!" - просять її персонажі вистави. І звучать варіації "Байда" на теми українських народних пісень...

- Нині, як ніколи, треба показувати історію та звичаї нашого народу, говорити про любов до рідної землі, розвивати патріотизм. А "Запорожець за Дунаєм" - жива енциклопедія козацтва, - вважає директор Департаменту культури, туризму, національностей і релігій облдержадміністрації Владислав Мороко.

- Під час вистави ми відчували неповторну атмосферу єднання, - зізнається художній керівник обласної філармонії Ольга Беженарь. - Опісля люди підходили, дякували, просили повторити. Тому ми вирішили знову показати ландшафтне дійство "Запорожець за Дунаєм" 21-22 серпня, до Дня незалежності України. Плануємо освоїти новий майданчик - біля Запорозького дубу.

Віталіна МОСКОВЦЕВА

ГАЗЕТА "Запорізька правда" № 73-74 від  3 липня 2014 року