Вівторок
29
січня

Під знаком гармонії розвивається духовний оберіг Запорізького краю – обласна філармонія

  У перекладі з грецької філармонія означає «люблю гармонію». Наша розповідь - про діяльність комунального закладу «Запорізька обласна філармонія» Запорізької обласної ради, яка протягом останнього десятиліття, оновлена та відроджена, стала помітною складовою українського культурного простору, концертним закладом, що акумулює і розвиває кращі культурні традиції Запорізького краю. А після закінчення реконструкції – безперечно це буде одна з найкрасивіших будівель філармонії в Україні.

    Коли Олександр Пеклушенко очолив область, одним з перших об’єктів, які тоді відвідував, була філармонія. Він поцікавився у генерального директора закладу Володимира Панькіна нагальними проблемами, і почув у відповідь: «Намагаємось все робити своїми силами, а от залатати дах не взмозі, тут можуть справитись тільки спеціалісти - будівельники. Допоможіть, Олександре Миколайовичу, будь ласка». Голова облдержадміністрації не просто «почув» прохання: у 2012 році, будівлю, що не оновлювалась півстоліття, почали реконструювати. Проведення її ремонту – серед пріоритетів діяльності облдержадміністрації, у поточному році ремонтні роботи планується завершити.    

    Колектив обласної філармонії за майже 75 років переживав різні часи – були перемоги і поразки, творче піднесення і рутинний спокій, виникали фінансові проблеми і наставала економічна стабільність. Коли у 2005 році філармонію очолив заслужений працівник культури України Володимир Панькін, заклад переживав не найкращі часи – за борги були закриті рахунки, незадовільна матеріально-технічна база дорівнювала стану районного будинку культури, будівля потребувала капітального ремонту, зневірений колектив був поділений на «угрупування», і, як результат - брак дружньої творчої атмосфери взаємопорозуміння, стабільності, злагодженої роботи, що є незамінними складниками продуктивної діяльності закладу мистецтва. Довелося добре попрацювати і керівнику, і його команді, щоб досягти таких результатів, якими вони є зараз. Творчі колективи академічного симфонічного оркестру, козацького ансамблю пісні і танцю «Запорожці», концертні групи мають потужну матеріально-технічну базу, яка оновлена за останні роки майже на вісім мільйонів гривень. Проведено внутрішні поточні ремонти та створено належні умови для репетиційної та концертної діяльності, налагоджено адміністративну та творчу роботу в колективі. Ці позитивні зміни генеральному директору допомагали здійснювати залюблені у свою справу працівники адміністративного складу філармонії - Микола Петюк, Валентина Ландирь, Тетяна Тіліс, Олена Маркіна, Анатолій Малюков, Сергій Руденко, Орислава Довженко, Валентина Абрамова.

    Ініціатива та професійний підхід до справи художнього керівника Ольги Беженар позитивно позначилися на діяльності творчих колективів філармонії. Розширився спектр мистецьких заходів, з’явилися нові цикли концертів, фестивалі, зокрема, духовного співу «Христос Воскресе!», кобзарського мистецтва «Хортицький Кобзар», авторської пісні, які тривають і розвиваються від сезону до сезону.

    Однією з найважливіших засад філармонійної діяльності є плекання і розвиток кращих традицій академічного музичного виконавства. Академічний симфонічний оркестр обласної філармонії під керівництвом народного артиста України В’ячеслава Реді гідно пропагує класичні твори та твори сучасних вітчизняних і закордонних композиторів у тематичних програмах «Класики та сучасність», «Золоті сторінки класики», «Хіти ХХ століття», «Маестро запрошує». Головний диригент оркестру є засновником унікального, єдиного в Україні фестивалю дитячого виконавського мистецтва «Акорди Хортиці», який щорічно проводиться в обласній філармонії. У його рамках діти мають можливість грати з професійним музичним колективом такого високого рівня. Навіть проведення ремонтних робіт не завадить митцям та адміністрації філармонії цього року. Вони всіляко посприяли, щоб відбулося дитяче музичне свято.

    Основною метою творчості козацького ансамблю пісні і танцю «Запорожці» є пропаганда духовної культурної спадщини, традицій та історичних подій Запорізького краю. Захоплюють глядачів концертні програми «Ой ви, хлопці – запорожці», «Гей, шуми, Великий Луже!», «Козацька вольниця – земля невмирущої слави!». Жодне державне свято та обласні заходи не обходяться без іскрометних виступів «Запорожців», їхніх цікавих тематичних програм. Такий колектив – це гордість і візитівка нашого козацького краю, що презентує своє мистецтво в різних регіонах України та за її межами. Фундаторами створення колективу, якому виповнюється в цьому році 20 років, є художній керівник ансамблю, заслужений діяч мистецтв України Лілія Гринь та генеральний директор філармонії Володимир Панькін.

    Вимоги часу обумовили і загальну інтенсивність концертної діяльності філармонії. Щомісяця відбувається не менше 50 концертів, вагомою складовою яких є програми концертних груп за участю улюблених запоріжцями народної артистки України Любові Малицької, заслужених артистів України Олександра Безсалого, Володимира Гаркуші, артистів Алли Ходакової, Сергія і Світлани Шепелів, Тетяни Єрьоменко,Калерії Ольховської.

    Прикметно, що філармонійне життя набуває нових форм представлення глядачам музичного мистецтва, зокрема, це - театралізація. Популярними для сімейного відвідування є концертно-театралізовані постановки, літературно-музичні програми за креативних ідей диригента і виконавця Сергія Скрипника у супроводі музикознавця Олени Солодухіної. Вони збирають у вихідні дні в концертному залі філармонії багато глядачів.

    Природним явищем є зміна поколінь виконавців. На рівні держави проблемним залишається створення гідних умов для залучення молодих музикантів та артистів, які б працювали у професійних закладах мистецтва. Та керівництво філармонії докладає багато зусиль, щоб у афішах з’явилися нові імена. Дмитро Корх, Людмила Уракова, Поліна Резніченко, Вікторія Медвідь, Дмитро Кабак - ці артисти вже завоювали прихильність глядачів талантом, індивідуальною харизмою, високою майстерністю виконання.

    Отже, оновлена і відроджена Запорізька філармонія працює для шанувальників мистецтва системно, з творчими досягненнями та прагненням удосконалювати свою роботу. Генеральний директор Володимир Панькін переконаний: «Для втілення нових мистецьких задумів та ініціатив нині у закладі є всі умови – самобутніми колективами керують професійні компетентні керівники, творчі ідеї втілюють в життя талановиті музиканти і артисти. Керівники області піклуються про створення гідних умов для діяльності колективу філармонії». На його думку, запоріжці мають активніше цікавитись мистецтвом і частіше відвідувати концертну залу обласної філармонії. Тут їх завжди і з радістю чекають професійні виконавці і ні з чим не зрівнянні хвилини спілкування з прекрасним.

ІРИНА ТИХА, ЮРІЙ ЗЕЛІНСЬКИЙ «ЗАПОРІЗЬКА ПРАВДА» 29.01.2013