Фільтрувати матеріали за датою: Понеділок, 12 березня 2018 — Запорізька обласна філармонія
Понеділок
12
березня
14:18

Її долю плекає бандура

Рабочая газета


Главная
 / НОВОСТИ ЖИЗНИ / Її долю плекає бандура

06.03.2018

http://rg.kiev.ua/page5/article40674/

Знайомтесь: наш сучасник


З величезним інтересом наприкінці минулого року понад 400 гостей Посольства України у Республіці Білорусь слухали виступ ансамблю бандуристів «Божена» Запорізької обласної філармонії. А керує ним заслужена артистка України, художній керівник філармонії,кандидат філософських наук Ольга Петрівна Беженар.

«Мені стало прикро за нас»

–Ольго Петрівно, чотири роки тому, до 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка, ви презентували свій ансамбль. Він дуже швидко здобув широку популярність в області та за її межами. А як усе починалося?
– 2005 року на з’їзд Національної спілки кобзарів у Києві я потрапила випадково, через хворобу викладача. Після пленарних виступів  відбувся зведений концерт бандуристів зі всієї України. У програмі – твори про запорозьких козаків, про Байду Вишневецького, Хортицю. Мені стало прикро за нас, що ми, запоріжці, а представити Запорізький край ніким. Як це так? Саме після цього мені захотілося створити колектив бандуристів. Тим паче, що голова спілки, народний артист України Володимир Єсипок запропонував мені це зробити.
Спочатку було тріо «Хортиця», яке існувало за підтримки директора культурного центру «Хортиця», кандидата історичних наук Валерія Козирєва. Працюючи солісткою-інструменталісткою у Запорізькій обласній філармонії, я задумала представити бандуру не лише як кобзарський інструмент, а ще і як сучасний  інструмент із симфонічним оркестром. Програма «Між минулим та майбутнім» передбачала, що бандура вперше буде  соло-інструментом разом з оркестром. Висловлюю подяку народному артисту України В’ячеславу Реді за творчу співпрацю і підтримку. Цей проект використали для звітного виступу Запорізької області у Києві. Тоді бандуру з оркестром ще не показувала жодна область. Це був справді успіх!
2008 року мені запропонували стати художнім керівником Запорізької обласної філармонії. А вже 2009-го осередок кобзарів організував І Всеукраїн­ський конкурс-фестиваль юних бандуристів «Хортицький Кобзарик»! Цього року ми вже чекаємо учасників V ювілейного «Кобзарика», який має відбутися на честь перепоховання Тараса Шевченка 18-19 травня. А 2014 року ми презентували наш колектив – ансамбль бандуристів «Божена». Мої однодумці Вікторія Терещенко, Іоанна Терянник, Альона Шнуренко, Юлія Якса стали першими вісниками відродження ансамблю бандуристів на Запоріжжі. До речі, працюючи над архівними матеріалами з історії філармонії, я натрапила на згадку, що 1939 року одним із перших наших колективів був ансамбль бандуристів! Знаковим для ансамблю став концерт 26 листопада 2016 року в Колонному залі імені М.Лисенка Національної філармонії України в Ки­єві. Це був фурор! Мені приємно, що глядачі для себе відкривають бандуру.
Слід зазначити, що поява ансамблю бандуристів стала можливою з приходом на посаду генерального директора філармонії заслуженого працівника культури України Ірини Едуардівни Конарєвої. Саме вона як керівник зробила все, щоб колектив стався, відбувся. За це я їй дуже вдячна.

«Уклін  батькам  і  викладачам»

–А як давно ви долучилися до музики, мистецтва?
– Мої мама і тато із Західної України, залюблені в музику. Тато грав на трубі, на баяні, співав, хоча професійно не зай­мався. Мама співала, а її батько грав на скрипці. Зустрілися мама й тато у Казахстані на цілині, одружилися й разом приїхали до Запоріжжя. І я тут у 1975-му з’явилася. А в мені музична традиція втілилася яким чином? Наші сусіди порадили батькам влаштувати мене до школи мистецтв № 79. Сказали, що там, крім викладання звичайних предметів, навчають музики, танців, театрального мистецтва. Конкурс я пройшла успішно – співала і танцювала. Мені запропонували освоювати бандуру. Хоча я навіть не знала, що то за інструмент. Вирішили спробувати, і таким чином мою долю було вирішено.
З великою вдячністю й теплотою згадую свою школу, зіркових викладачів. Передусім Майю Іларіонівну Павленко, викладача історії мистецтв. Вона надихала розповідями про музеї, картини і музику, про свої поїздки на концерти великих майстрів. Пізніше вона стояла біля витоків дитячої філармонії. Просто схиляюся перед нею, слава Богу, що Господь звів мене з такими цікавими людьми.
Велика заслуга і моїх батьків, що я пішла в музику. Тому що  любила математику, займалася легкою атлетикою. Після 8-го класу могла без іспитів вступати до університету. А батьки й старший брат Сергій сказали: «Іди і займайся тим, що тобі подобається, а ми по життю будемо допомагати». І я вступаю до Запорізького музичного училища імені П.Майбороди. Із задоволенням навчалася в класі у Клавдії Кривцун. У мене були високопрофесійні педагоги – композитор Олег Носик, кращий педагог із сольфеджіо Валерій Горський, теоретик Вікторія Терещенко... Після училища, яке стало на­дійною основою, я закінчила Харківську консерваторію по класу бандури. 2001 року за порадою чоловіка – музиканта Олександра Хилько вийшла на роботу до Запорізької обласної філармонії і потрапила в групу до Алли Ходакової як солістка-інструменталістка вищої категорії. В концертній групі працювали корифеї філармонії, заслужені артисти України Володимир Гаркуша, Валентина Аністратова, Світлана Приварникова.

Складові  однієї  величини

–Але ви керівник ансамблю за сумісництвом, а основна робота – художній керівник філармонії.
– Це складові однієї величини. У мене надзвичайно цікава  робота з колективами філармонії, солістами, гастролерами, про яку ми можемо поговорити пізніше. Для себе вважаю важливим виховання естетичного смаку глядачів через залучення до кращих зразків національного та класичного музичного мистецтва. На це націлена творчість всієї філармонії та ансамблю бандуристів зокрема.

Запоріжжя.

Автор: Григорий ПЕТРАКОВ. 

        

Опубліковано в ЗМІ про нас

Любов…мабуть найзагадковіша річ у світі. Чому, як і звідки виникає це почуття, а головне як винайти цю чарівну формулу, за допомогою якої кохання буде взаємним і на все життя? Мабуть важко комусь відповісти на ці споконвічні питання. Втім, деякі секрети відомі мистецтву – поезія і музика інколи здатні розтопити кригу наших сердець і запалити вогник любові, натхнення та весняного настрою.

Три концерти – три аншлаги! Так 5, 6 та 7 березня у концертному залі ім. М.І. Глінки винаходили свою власну формулу кохання та вітав зі святом весни прекрасну половину людства академічний симфонічний оркестр Запорізької обласної філармонії під керівництвом головного диригента, народного артиста України В'ячеслава Реді.

У програмі «Формула кохання» знайшлось місце для будь-якого настрою, тому вона змогла задовольнити капризи кожної жінки. Ніжні, ліричні, романтичні мелодії Ф. Хайме з композицією «Моя», Л. Уебера з відомою Арією Крісті з мюзиклу «Привид опери», музика до к/ф «Свій серед чужих» перемежовувалися з пристрасними, запальними ритмами Танго В. Сапарова, Танго «Ревнощі» Я. Гаде та іспанськими інтонаціями «Малагуени» Е. Лекуони. А для тих, хто хотів просто відпочити і насолодитись спокійною, врівноваженою музикою, пролунали твори Дж. Гробана, В. Афанасьєва «Perte», А. Бабаджаняна «Благодарю», Е. Крилатова «Про кохання», Д. Вайса «Який прекрасний світ», Л. Армстронга «Шлях, осипаний трояндами».

Дійсно, жіночі образи вражають своїм різноманіттям і це не раз підтверджують композитори у своїх творах. У святковій програмі не обійшлось і без жартівливого образу красивої ляльки з опери французького композитора Ж. Оффенбаха «Казки Гофмана». Гумористичну роль Олімпії виконала гостя концерту – солістка Київського національної академічного театру оперети Олена Арбузова, продемонструвавши свій артистизм, досконале володіння тонкощами вокального мистецтва, яких було досить багато у творі. Артистизм та вокальна вправність знадобилась і у Каватині Фігаро з опери «Севільський цирульник» Дж. Россіні, яку виконав ще один гість концерту – соліст Харківського національного академічного театру опери і балету імені М. В. Лисенка Володимир Єфименко. Обидва соліста виконували твори сольно та у дуеті.

Втім, і солісти симфонічного оркестру продемонстрували слухачам технічну досконалість, мелодичну кантиленність, інтонаційну чистоту тощо. Сольні партії виконували заслужені артисти України Ілона Турчанінова (фортепіано), Віталій Солом’янчук (вібрафон), лауреати міжнародних конкурсів Олена Кочерга (флейта), Ярослав Ревуцький (скрипка), Дмитро Мітнік (тромбон), Андрій Нетреба (клавішні інструменти), Іван Гудзь (труба).

Справжнім сюрпризом для запорожців стало виконання Олени Арбузової дуже складної – технічно та інтонаційно – всім відомої арії Діви Плавалагуни з к/ф «П’ятий елемент». Цю арію виконують одиниці співаків у всьому світі, через складність і великий діапазон, тож українці можуть пишатися такою талановитою солісткою, а запоріжці – що мали чудову нагоду насолодитися її майстерністю.

Святкова концертна програма проходила три дні поспіль і кожен раз бажаючих почути прекрасну музику і професійне виконання музикантів була повна глядацька зала. Можливо цьому сприяв передсвятковий настрій, а можливо, тому що шанувальників елегантної високопрофесійної музики з кожним днем у нашому місті стає все більше. І ми впевнені, що вагомий внесок у популяризацію філармонійного мистецтва робить саме один із кращих оркестрів країни – академічний симфонічний оркестр Запорізької обласної філармонії під керуванням талановитого диригента, народного артиста України Вячеслава Реді!

Після кожного концерту глядачі довго не відпускали музикантів зі сцени бурхливими оваціями, вигуками «браво» та на «біс». Жодна слухачка не залишилася байдужою і отримала найпозитивніші емоції, святковий настрій та незабутні враження. Покидаючи концертний зал всі, ніби знаходилися у стані легкої, невимушеної закоханості. А це тому, що у Запорізькій обласній філармонії винайшли свою формулу кохання – життя прекрасне саме завдяки любові!

Колектив Запорізької обласної філармонії щиро вдячний своїм глядачам за любов та шанування Високого мистецтва. Ми і надалі з радістю даруватимемо вам шедеври світової класики!

Опубліковано в Новини
Купити та забронювати квитки Ви можете
як на нашому сайті, так і за телефонами
236-44-67, 701-0-107,
(099) 701-0-107,
(093) 701-0-107,
(098) 701-0-107.
« Березень 2018 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Пошук по сайту

Календар новин

« Березень 2018 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31